Lekarz może zasugerować wprowadzenie diety eliminacyjnej. Sprawdź kiedy i na jaki czas.  

W ramach procesu diagnostycznego lekarz może zasugerować wprowadzenie diety eliminacyjnej wraz z późniejszą próbą prowokacji. Jeżeli pediatra podejrzewa, że alergia na białko mleka krowiego u Twojego dziecka jest IgE-zależna, może również zlecić wykonanie testów alergicznych skórnych lub testów z krwi.

Alergia pokarmowa - dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu białka mleka krowiego z menu Twojego dziecka na krótki czas, a następnie monitorowaniu wpływu tej zmiany na ewentualne objawy. Jeżeli karmisz piersią, oznacza to eliminację pokarmów zawierających białko mleka krowiego z Twojej własnej diety. W przypadku karmienia butelką należy podać dziecku specjalny hipoalergiczny preparat mlekozastępczy dla niemowląt, rekomendowany przez pediatrę, przeznaczony dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego. Twój lekarz, położna lub dietetyk doradzi Ci, od czego zacząć stosowanie diety eliminacyjnej i jak długo jej przestrzegać. Zwykle próba taka trwa 2-4 tygodnie.

Hipoalergiczne preparaty mlekozastępcze

Jeżeli pediatra zalecił specjalny preparat mlekozastępczy w ramach diety eliminacyjnej, to mieszanka ta nie będzie zawierać pełnego białka mleka krowiego, a zatem w większości przypadków nie powinna być już identyfikowana przez układ odpornościowy jako substancja szkodliwa. Może to być mieszanka o wysokim stopniu hydrolizy lub na bazie aminokwasów. Hipoalergiczne preparaty mlekozastępcze o znacznym stopniu hydrolizy są skuteczne u około 90% niemowląt z alergią na białko mleka krowiego. Jeżeli Twoje maleństwo ma poważną alergię, jest uczulone na wiele pokarmów lub  objawy uczulenia nie ustąpiły po zastosowaniu mieszanki o wysokim stopniu hydrolizy w okresie próbnym, lekarz może zalecić preparat mlekozastępczy dla dzieci na bazie aminokwasów.

Dowiedz się więcej o tych mieszankach i potrzebnych zmianach dietetycznych w alergii na mleko.

Próby wprowadzania alergenu w pokarmach

Po kilku tygodniach stosowania diety z eliminacją  białka mleka krowiego u Twojego dziecka, gdy nastąpi wyraźna poprawa lub ustąpienie objawów, pediatra może zlecić „doustną próbę pokarmową”. Próba ta polega na podaniu dziecku niewielkiej ilości produktu na bazie mleka i uważnej obserwacji ewentualnych niepożądanych reakcji alergicznych. Proces ten może odbywać się w gabinecie lekarskim lub w przychodni przyszpitalnej.

Lekarz może zalecić stopniowe ponowne wprowadzanie standardowego mleka modyfikowanego dla niemowląt na bazie mleka krowiego, z jednoczesną obserwacją ewentualnych zmian.

Ważna informacja: tego typu postępowanie można przeprowadzić wyłącznie na zlecenie i pod nadzorem lekarza.

Jeżeli w momencie przeprowadzenia próby lub po jej zakończeniu nie wystąpi reakcja alergiczna, pediatra sprawdzi inne możliwe przyczyny objawów Twojego dziecka, takie jak kolka lub przedstawi różnice między nietolerancją laktozy a alergią na mleko.

Jeżeli wystąpi reakcja alergiczna, można postawić diagnozę alergii na białko mleka krowiego. W takim przypadku konieczne będzie utrzymanie diety eliminacyjnej u dziecka. Lekarz doradzi Ci, kiedy możesz podjąć kolejną próbę pokarmową, aby sprawdzić, czy Twoje maleństwo wyrosło już z alergii i czy może powrócić do normalnej diety - Kiedy moje dziecko wróci do normalnej diety?.

Jeżeli u Twojego dziecka zdiagnozowano alergię na białko mleka krowiego, dowiedz się, jak postępować z alergią aby prawidłowo zadbać o zdrowie pociechy.