Jakie mleko i mieszanki są odpowiednie dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego?

Po trafnym zdiagnozowaniu alergii na białko mleka krowiego u Twojego dziecka prawdopodobnie odczuwasz ulgę, ale i czujesz się nieco przytłoczona. Ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego lekarz zalecił daną mieszankę do stosowania w diecie Twojego dziecka przy uczuleniu na białko mleka krowiego. Równie ważna jest wiedza o tym, jakie konkretne mieszanki i mleko mogą lub nie mogą być odpowiednie dla małego alergika przy alergii pokarmowej. Czytaj dalej, aby dokładnie poznać dostępne opcje, ale przy tym zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza Twojego dziecka i skonsultuj się z nim, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Mleko matki

Mleko matki dostarcza dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a ponadto może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych infekcji. Jest to jeden z powodów, dla których Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka i kontynuowanie karmienia piersią do 2 roku życia dziecka lub dłużej, z jednoczesnym wprowadzeniem odpowiednich pod względem odżywczym uzupełniających pokarmów stałych.

Aby uniknąć przekazywania dziecku uczulającego białka mleka krowiego w mleku mamy, lekarz może zalecić Ci wyeliminowanie wszelkiego nabiału z Twojej diety. Dowiedz się więcej o zmianach w diecie, które są potrzebne(/postępowanie w alergii na mleko) w przypadku karmienia piersią dziecka z alergią pokarmową na białko mleka krowiego.

Hipoalergiczne mieszanki w alergii na białko mleka krowiego

Niektóre hipoalergiczne mleka i mieszanki są odpowiednie dla niemowląt z alergią na białko mleka krowiego. W tych mieszankach białka mleka krowiego są albo rozbite na małe części (króciutkie łańcuchy), tak jak w mieszankach o wysokim stopniu hydrolizy – eHF, albo struktur zawierających łańcuchy białek mleka krowiego w nich nie ma (tak jak w mieszankach na bazie aminokwasów – AAF). Mieszanki eHF są odpowiednie w większości przypadków alergii na białko mleka krowiego (łagodna lub umiarkowana alergia na białko mleka krowiego), a mieszanki AAF są zwykle zalecane w poważniejszych przypadkach alergii na białko mleka krowiego. Mieszanki hipoalergiczne mogą być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza; poza tym to Twój lekarz zaleci najbardziej odpowiednią mieszankę hipoalergiczną dla Twojego dziecka. 

 

Inne rodzaje mleka i mieszanek mogą wydawać się dobrym wyborem, ale nie zawsze są zalecane lub odpowiednie, jako podstawowy wybór dla niemowląt z alergią na białko mleka krowiego

Standardowe – mleka początkowe i mleka następne

Preparaty do początkowego i dalszego żywienia niemowląt są zazwyczaj opracowane na bazie mleka krowiego i zawierają pełne białka krowiego mleka. Z tej przyczyny tego rodzaju mieszanki dla niemowląt i mleka następne nie są zalecane dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego, ponieważ mogą wywołać reakcję alergiczną..

Niektóre mieszanki dla niemowląt i mleka następne są poddane częściowej hydrolizie (np. mleka HA). Mimo iż łańcuchy białek mleka krowiego w tych mieszankach są częściowo rozbite (zhydrolizowane), nadal są wystarczająco duże, aby wywołać reakcje alergiczne u dzieci z alergią na białko mleka krowiego. W rezultacie nie są hipoalergiczne, a tym samym nie są odpowiednie dla niemowląt z alergią na białko mleka krowiego.

Mleko krowie, kozie i owcze

Mleko krowie zawiera białka, które wywołują reakcję alergiczną, dlatego z oczywistych względów nie jest zalecane dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego. Mleko kozie, owcze i inne rodzaje niezmodyfikowanego mleka pochodzenia zwierzęcego również nie są zalecane dla niemowląt z alergią na białko mleka krowiego, ponieważ białko zawarte w tych rodzajach mleka jest bardzo podobne do białka występującego w mleku krowim. Może, więc wywołać taką samą reakcję alergiczną jak mleko krowie.

Mieszanki sojowe

Zalecenia ekspertów medycznych generalnie nie zalecają stosowania mieszanek sojowych u niemowląt z alergią na białko mleka krowiego poniżej 1 roku życia. Aby uzyskać więcej informacji na temat stosowania napojów ryżowego i sojowego u starszych dzieci, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Lekarz doradzi Ci, kiedy i w jaki sposób możesz sprawdzić, czy Twoje dziecko wyrosło już z alergii i czy może powrócić do normalnej diety. Dowiedz się więcej: Kiedy moje dziecko wróci do normalnej diety?