Zobacz wskazówki dotyczące wyjazdów i wakacji z alergikiem ułatwią i uprzyjemnią wspólne wyjścia dla całej rodziny.

Będąc rodzicem dziecka z alergią na białko mleka krowiego możesz odczuwać pokusę bezpiecznego przebywania blisko domu, w którym masz wszystko czego potrzebujesz aby zapewnić swojemu dziecku prawidłowe żywienie. Wspólne odkrywanie świata z dzieckiem jest jednak zdrowe i naturalne – niezależnie od tego, czy wybieracie się z wizytą do znajomych, czy też wyjeżdżacie na weekend. Podróże z dzieckiem z alergią na białko mleka krowiego – w obrębie miasta lub poza granicami kraju – są znacznie łatwiejsze przy odpowiednim ich planowaniu. Nasze wskazówki dotyczące wyjazdów i wakacji z alergikiem ułatwią i uprzyjemnią wspólne wyjścia dla całej rodziny.

Poznaj fakty dotyczące mieszanek dla niemowląt

Jeżeli wybierasz się w podróż samolotem z dzieckiem, musisz sprawdzić obowiązujące przepisy przewożenia żywności w bagażu podręcznym. Na wielu lotniskach na całym świecie nie stosuje się ograniczeń ilości mieszanki dla niemowląt wnoszonej na pokład samolotu, ale warto sprawdzić tę kwestię na konkretnym lotnisku z wyprzedzeniem. Linie lotnicze mają także odrębne przepisy dotyczące tego, jakie jedzenie można zabrać do samolotu. Podróżując transportem lądowym, powietrznym lub wodnym, warto przestrzegać wszystkich wskazówek dotyczących przygotowania i przechowywania mieszanki hipoalergicznej dla dziecka. Instrukcje dotyczące przygotowywania mieszanek Nutramigen znajdują się w strefie produktów Nutramigen.

Zabierz przekąski dla dziecka z alergią

Na etapie wprowadzania pokarmów stałych przy alergii wygodną przekąską lub posiłkiem są gotowe słoiczki z jedzeniem dla dzieci uczulonych na mleko. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu etykiety w poszukiwaniu białka mleka krowiego lub jego pochodnych (zobacz: Jakie produkty zawierają białko mleka krowiego?), aby sprawdzić, na co zwrócić uwagę). Spróbuj zaproponować dziecku posiłek w kubeczku z pokrywką, ponieważ może to być zarówno zdrowa przekąska, jak i ciekawy sposób na zajęcie uwagi.

Starsze niemowlęta uwielbiają pożywne przekąski w kawałkach, które mogą jeść samodzielnie. Oto kilka pomysłów na przekąski na drogę dla niemowląt, które są na bardziej zaawansowanym etapie wprowadzania pokarmów stałych:

 • Słupki warzywne gotowane na parze;
 • Słupki owocowe;
 • Ciastka ryżowe;
 • Ugotowany makaron w różnych kształtach.

Czytaj dokładnie etykiety na opakowaniach, aby uniknąć „ukrytych” produktów mlecznych (zobacz: Jakie produkty zawierają białko mleka krowiego?) i ryzyko zadławienia, na przykład owocami takimi jak winogrona, jagody czy małe pomidorki, a także stałymi pokarmami: surową marchewką, suszonymi owocami, twardymi słodyczami lub orzechami. Ograniczaj sok owocowy, którego nadmiar może wywołać biegunkę u dzieci. Pamiętaj, że w przepisach na potrawy stałe dla alergików możesz stosować Nutramigen, aby zapewnić dziecku otrzymywanie potrzebnych mu składników odżywczych.

Rozszerzaj menu podróżne dla starszych dzieci z alergią na mleko krowie

Dobra wiadomość na temat przekąsek dla starszych dzieci z alergią na białko mleka krowiego jest taka, że możesz jeść to samo, co one – wystarczy więc, że weźmiesz większy zapas. Poniżej podajemy przykłady na bezmleczne przekąski, które możesz spakować do lodówki lub torby termicznej:

 • Ogórek lub papryka w paskach z hummusem lub dipem z guacamole;
 • Koreczki z bezmlecznymi składnikami (na przykład szynka i bezmleczny ser);
 • Plastry bezmlecznego sera i pełnoziarniste krakersy;
 • Świeże owoce z dipem z musu jabłkowego.

Przykłady nieco bardziej trwałych przekąsek odpowiednich dla starszych dzieci z alergią na białko mleka krowiego:

 • Krakersy (sprawdź etykietę czy nie zawierają mleka, czy masła);
 • Ciastka ryżowe;
 • Pieczone chipsy z owoców;
 • Popcorn (bez masła).

Praktyczna wskazówka dla małych i dużych podróżników

Mokre chusteczki do rąk to Twoja tajna broń przeciwko zarazkom i niewidzialnym mlecznym alergenom. Jeżeli nie masz dostępu do  mydła i umywalki wytrzyj chusteczkami ręce swoje i dziecka, zanim podasz jedzenie. Możesz także używać chusteczek do przetarcia stołu i krzeseł podczas postojów, stolika w samolocie oraz dowolnej innej powierzchni, z którą Twoje dziecko może mieć kontakt podczas podróży.

Przede wszystkim, nie zniechęcaj się koniecznością odrobiny dodatkowego planowania podróży dla dziecka. Badania wykazują, że większość dzieci powraca do normalnej diety w wieku około 3-5 lat,1-3 a być może nawet szybciej, jeżeli otrzymuje Nutramigen LGG®. W międzyczasie korzystaj z możliwości podróżowania, aby pomóc dziecku zdobywać nowe doświadczenia.