Odpowiedni preparat

Jakie mleko i mieszanki są odpowiednie dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego?

Po trafnym zdiagnozowaniu alergii na białko mleka krowiego u Twojego dziecka prawdopodobnie odczuwasz ulgę, ale i czujesz się nieco przytłoczona. Ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego lekarz zalecił daną mieszankę do stosowania w diecie Twojego dziecka przy uczuleniu na białko mleka krowiego. Równie ważna jest wiedza o tym, jakie konkretne mieszanki i mleko mogą lub nie mogą być odpowiednie dla małego alergika przy alergii pokarmowej. Czytaj dalej, aby dokładnie poznać dostępne opcje, ale przy tym zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza Twojego dziecka i skonsultuj się z nim, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Mleko matki

Mleko matki dostarcza dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a ponadto może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych infekcji. Jest to jeden z powodów, dla których Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka i kontynuowanie karmienia piersią do 2 roku życia dziecka lub dłużej, z jednoczesnym wprowadzeniem odpowiednich pod względem odżywczym uzupełniających pokarmów stałych.

Aby uniknąć przekazywania dziecku uczulającego białka mleka krowiego w mleku mamy, lekarz może zalecić Ci wyeliminowanie wszelkiego nabiału z Twojej diety. Dowiedz się więcej o zmianach w diecie, które są potrzebne (postępowanie w alergii na mleko) w przypadku karmienia piersią dziecka z alergią pokarmową na białko mleka krowiego.

Hipoalergiczne mieszanki w alergii na białko mleka krowiego

Niektóre hipoalergiczne mleka i mieszanki są odpowiednie dla niemowląt z alergią na białko mleka krowiego. W tych mieszankach białka mleka krowiego są albo rozbite na małe części (króciutkie łańcuchy), tak jak w mieszankach o wysokim stopniu hydrolizy – eHF, albo struktur zawierających łańcuchy białek mleka krowiego w nich nie ma (tak jak w mieszankach na bazie aminokwasów – AAF). Mieszanki eHF są odpowiednie w większości przypadków alergii na białko mleka krowiego (łagodna lub umiarkowana alergia na białko mleka krowiego), a mieszanki AAF są zwykle zalecane w poważniejszych przypadkach alergii na białko mleka krowiego. Mieszanki hipoalergiczne mogą być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza; poza tym to Twój lekarz zaleci najbardziej odpowiednią mieszankę hipoalergiczną dla Twojego dziecka.

Inne rodzaje mleka i mieszanek mogą wydawać się dobrym wyborem, ale nie zawsze są zalecane lub odpowiednie, jako podstawowy wybór dla niemowląt z alergią na białko mleka krowiego

Standardowe – mleka początkowe i mleka następne

Preparaty do początkowego i dalszego żywienia niemowląt są zazwyczaj opracowane na bazie mleka krowiego i zawierają pełne białka krowiego mleka. Z tej przyczyny tego rodzaju mieszanki dla niemowląt i mleka następne nie są zalecane dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego, ponieważ mogą wywołać reakcję alergiczną...

Niektóre mieszanki dla niemowląt i mleka następne są poddane częściowej hydrolizie (np. mleka HA). Mimo iż łańcuchy białek mleka krowiego w tych mieszankach są częściowo rozbite (zhydrolizowane), nadal są wystarczająco duże, aby wywołać reakcje alergiczne u dzieci z alergią na białko mleka krowiego. W rezultacie nie są hipoalergiczne, a tym samym nie są odpowiednie dla niemowląt z alergią na białko mleka krowiego.

Mleko krowie, kozie i owcze

Mleko krowie zawiera białka, które wywołują reakcję alergiczną, dlatego z oczywistych względów nie jest zalecane dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego. Mleko kozie, owcze i inne rodzaje niezmodyfikowanego mleka pochodzenia zwierzęcego również nie są zalecane dla niemowląt z alergią na białko mleka krowiego, ponieważ białko zawarte w tych rodzajach mleka jest bardzo podobne do białka występującego w mleku krowim. Może, więc wywołać taką samą reakcję alergiczną jak mleko krowie.

Mieszanki sojowe

Zalecenia ekspertów medycznych generalnie nie zalecają stosowania mieszanek sojowych u niemowląt z alergią na białko mleka krowiego poniżej 1 roku życia. Aby uzyskać więcej informacji na temat stosowania napojów ryżowego i sojowego u starszych dzieci, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Lekarz doradzi Ci, kiedy i w jaki sposób możesz sprawdzić, czy Twoje dziecko wyrosło już z alergii i czy może powrócić do normalnej diety. Dowiedz się więcej: Kiedy moje dziecko wróci do normalnej diety?

Layout:

Powiązane artykuły

Stosowanie Nutramigenu w czasie wprowadzania pokarmów stałych

Włączenie Nutramigenu do diety Twojego maleństwa na zalecenie lekarza pomoże zapewnić dostarczanie dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Przyjemność jedzenia pomimo alergii na...

Pomóż dziecku nauczyć się zdrowej relacji z jedzeniem, aby wyeliminować obawy przed możliwym...

Jakie zmiany w diecie są potrzebne?

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy butelką, potrzebne będą zmiany, aby wyeliminować...