Historia Oli

Historia Oli

Objawy i historia alergii

Ola miała 3 miesiące, kiedy zaobserwowano u niej objawy alergii. Była to przewlekła biegunka oraz umiarkowane zmiany skórne obejmujące ciało i twarz. Ola od urodzenia była karmiona mlekiem modyfikowanym i niewiele przybierała na wadze. Wywiad rodziny ze strony matki wskazał obecność wyprysku i astmy. Ze strony ojca nie stwierdzono alergii.

Postępowanie

Objawy w przewodzie pokarmowym Oli sugerowały IgE zależną alergię na białka mleka krowiego (objawy pojawiały się wkrótce po spożyciu mleka). W związku z tym zastosowano preparat o znacznym stopniu hydrolizy Nutramigen 1 LGG Complete, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dla niemowląt karmionych sztucznie z łagodnymi bądź umiarkowanymi objawami.

Gdy Ola miała 6 miesięcy, biegunka i zmiany skórne ustąpiły, z jedynie okazjonalnym zaostrzeniem. Ponieważ do jej diety wprowadzane były pokarmy stałe, mama Oli otrzymała zalecenia, adresy stron internetowych i przepisy do stosowania w diecie bezmlecznej. Dodatkowo mieszanka stosowana w diecie Oli została zmieniona na Nutramigen 2 LGG® Complete, zawierający składniki odżywcze dostosowane do potrzeb starszych niemowląt.

W wieku 9 miesięcy masa ciała Oli wzrosła. Rutynowe testy skórne na alergię na mleko krowie wykonywane między 6. miesiącem a 2. rokiem życia wypadły pozytywnie, sugerując mechanizm IgE zależnej alergii.

Rezultat

W wieku 2 lat i 4 miesięcy Ola przypadkowo wypiła filiżankę mleka bez jakiejkolwiek reakcji alergicznej. Doustną próbę prowokacyjną wykonano w szpitalu (wprowadzano zwiększające się ilości mleka krowiego, zaczynając od mleka przegotowanego), a następnie kontynuowano ją w domu – nie zaobserwowano żadnych reakcji alergicznych. Stopniowo wprowadzano coraz większe ilości nabiału, aż w wieku 3 lat, Ola zaczęła tolerować wszystkie produkty.

Layout:

Powiązane artykuły

O Nutramigenie LGG®

Lekarz zalecił Twojemu dziecku Nutramigen LGG®...

Historia Jacka

Jacek był dzieckiem karmionym piersią, z niedowagą i poważnym wypryskiem skórnym. Jego mama...

Historia Antosia

Antoś był dzieckiem karmionym piersią, któremu dokuczały gazy, refluks i biegunka. Jego mama...