W jaki sposob diagnozuje sie alergie na bialko mleka krowiego?

W jaki sposób diagnozuje się alergię na białko mleka krowiego?

Alergia na białka mleka krowiego (znana również jako skaza białkowa) jest najczęściej występującą postacią alergii pokarmowej i występuje częściej niż przypuszcza wiele osób – u dzieci w wieku do 3 lat u 1 na 14 dzieci. Alergia występuje wtedy, gdy układ odpornościowy identyfikuje białka obecne w krowim mleku jako szkodliwe i uruchamia reakcję alergiczną. Może to prowadzić do objawów, które mogą wystąpić natychmiast (w ciągu kilku minut) lub mogą pojawić się z opóźnieniem nawet do kilku dni po spożyciu nabiału lub żywności zawierającej białka mleka krowiego.

Istnieje wiele badań pomocnych w zdiagnozowaniu alergii na białko mleka krowiego u Twojego dziecka, które Twój lekarz może zalecić.

Diagnostyka zajmuje od kilku dni do kilku miesięcy, a testy na alergię pokarmową wymagają kilku wizyt w gabinecie lekarskim. Proces ten może wydawać się frustrujący, ale dopiero doprowadzenie go do końca i znalezienie przyczyny objawów pozwoli wprowadzić zmiany, które będą mieć korzystny wpływ na jakość życia Twojego dziecka i całej rodziny.

Ważna informacja:

W skrajnych przypadkach alergia na białka mleka krowiego może wywołać poważną reakcję alergiczną - wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie dla życia. Do objawów wstrząsu anafilaktycznego należą: świąd skóry, wysypka, obrzęk oczu, ust i warg, trudności z oddychaniem i utrata przytomności. Jeżeli podejrzewasz wstrząs anafilaktyczny, natychmiast wezwij pogotowie.

Alergie pokarmowe - testy

 Lekarz lub specjalista może zaproponować zastosowanie u Twojego dziecka diety eliminacyjnej z późniejszą próbą pokarmową.

Po wyeliminowaniu produktów mlecznych z diety Twojego dziecka lekarz może zalecić doustną próbę prowokacji, która może odbywać się wyłącznie pod jego nadzorem. Próba polega na stopniowym wprowadzaniu do diety małych ilości produktów zawierających białka mleka krowiego i uważnym obserwowaniu ewentualnych reakcji. Próba powinna odbywać w szpitalu, bądź – jeżeli tak zadecyduje lekarz – w warunkach domowych. Wtedy to Ty będziesz prowadziła obserwacje.

Jakie badania może zlecić lekarz, gdy podejrzewa, że choroba Twojego dziecka to alergia na mleko IgE-zależna (w której objawy zwykle występują natychmiast po spożyciu białka mleka krowiego)? Może on przede wszystkim zlecić przeprowadzenie punktowych testów skórnych lub badań krwi:

  • Na skórę Twojego dziecka nałożona zostanie niewielka ilość białka mleka. Odczyn w miejscu przeprowadzenia badania wskazuje na alergię.
  • Testy laboratoryjne z krwi, które sprawdzą reakcję immunologiczną dziecka na mleko poprzez zmierzenie ilości występujących w krwi przeciwciał białka mleka krowiego. Aby zrozumieć różnicę między alergią IgE-zależną oraz IgE-niezależną, przeczytaj o różnych typach alergii na białko mleka krowiego.

Jeżeli przeprowadzone testy wykażą, że dolegliwość Twojego dziecka to alergia pokarmowa na białko mleka krowiego, uzyskasz wyjaśnienia dotyczące objawów i rozpoczniesz wprowadzanie zmian na lepsze. Dowiedz się, jak postępować w przypadku alergii na białko mleka krowiego, aby cała rodzina mogła cieszyć się życiem – zobacz: Życie z alergią na białko mleka krowiego.

Layout:

Powiązane artykuły

Eliminowanie i wprowadzanie alergenu

Badania diagnostyczne obejmujące wyeliminowanie białka mleka krowiego z diety Twojego dziecka, a...

Alergia pokarmowa - testy skórne...

Twój lekarz może zalecić wykonanie tych badań, jeżeli podejrzewa IgE-zależną alergię na białko...

W jaki sposób diagnozuje się alergię na...

Dowiedz się więcej o różnych badaniach, które lekarz może zalecić w celach diagnostycznych.