Dzienniczek zywienia

Dzienniczek żywienia

Zaczynamy rozszerzać dietę dziecka z alergią na białka mleka

U niemowląt z alergią na białka mleka krowiego może wystąpić również alergia na inne rodzaje żywności, w związku z czym należy zachować ostrożność przy wprowadzaniu nowych pokarmów, zwłaszcza w przypadku produktów takich jak soja, jaja, pszenica, orzechy i ryby:

 • Wprowadzaj tylko jeden nowy produkt w danym czasie po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Jeżeli pojawi się reakcja alergiczna, taka metoda ułatwi ustalenie, który produkt wywołał reakcję alergiczną.
 • Każdy nowy produkt powinien być podawany na początku w małych ilościach. Jeżeli objawy nie wystąpią, można następnie stopniowo zwiększać jego ilość przez kilka dni.
 • Zawsze pamiętaj, że w przypadku wystąpienia trudności w oddychaniu u Twojego dziecka konieczne jest natychmiastowe uzyskanie pomocy lekarza.
 • Nowe pokarmy wprowadzaj nie później niż w porze obiadowej, dzięki czemu będziesz mieć czas na zaobserwowanie ewentualnych reakcji i w razie konieczności szybką pomoc lekarską.
 • W razie wystąpienia jakiejkolwiek reakcji zapisz jej przebieg i ilość zjedzonego pokarmu, tak, aby móc poinformować lekarza lub dietetyka.
 • Najlepiej zapisz te informacje.
 • Przed podaniem kolejnego nowego produktu odczekaj dzień lub dwa po ustąpieniu objawów alergii.
 • Kroki postępowania przy wprowadzaniu pokarmów mogą się różnić w zależności od dzieci, rodzaju i nasilenia alergii pokarmowej. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka.

Dzienniczek żywienia

Na wczesnym etapie rozszerzania diety przydatne jest prowadzenie dzienniczka żywienia, który pomaga kontrolować wprowadzanie produktów. Na tej przykładowej stronie z dzienniczka żywienia znajdują się informacje, które warto zapisać.

Data Podania

Nowy Produkt

Spożyta ilość

Reakcja (TAK/NIE, rodzaj reakcji, czas wystąpienia po spożyciu,

czas utrzymywania się)

12 maja Mus gruszkowy 1 łyżeczka NIE
13 maja Mus gruszkowy 2 łyżeczki NIE
14 maja Owsianka 1 łyżeczka NIE
15 maja Owsianka 2 łyżeczki NIE
16 maja Owsianka Kilka łyżeczek NIE
22 maja Jajecznica 1 łyżeczka TAK
      Biegunka, 3 godziny po posiłku, trwała 4 godziny

Na czym polega przeniesienie alergenu?

U niewielkiej liczby dzieci z alergią na białko mleka krowiego spożycie nawet śladowej ilości mleka może wystarczyć do wywołania niepożądanych objawów. Dietetyk lub lekarz może wytłumaczyć Ci, jakie środki ostrożności należy podjąć, aby uniknąć kontaktu mleka krowiego z innymi artykułami spożywczymi (tzw. przeniesienia alergenu).

Wskazówki i porady żywieniowe

 • Jeżeli Twoje dziecko jest bardzo głodne, podaj mu połowę porcji mleka z piersi lub preparatu mlekozastępczego, a dopiero następnie posiłek w formie papki. W ten sposób pierwszy głód zostanie zaspokojony, a dziecko powinno stać się bardziej chętne do spróbowania jedzenia.
 • Dostosuj tempo do dziecka. Nie przyspieszaj i nie zmuszaj go do jedzenia. Pozwól mu zdecydować, kiedy zakończyć posiłek.
 • Na tym etapie ilość spożytego pokarmu jest mniej ważna niż przyzwyczajenie dziecka do jedzenia różnych produktów.
 • W miarę możliwości włączaj dziecko do wspólnych posiłków rodziny.
 • Rozmawiaj z dzieckiem i zadbaj o to, aby czuło się ważne.
Layout:

Powiązane artykuły

Schemat rozszerzania diety

Schemat rozszerzania diety u niemowląt z alergią na białka mleka krowiego...

Stosowanie Nutramigenu w czasie wprowadzania pokarmów stałych

Włączenie Nutramigenu do diety Twojego maleństwa na zalecenie lekarza pomoże zapewnić dostarczanie dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Kiedy moje dziecko poczuje się lepiej?

Skoro alergia na białko mleka krowiego...