Ciezka alergia na mleko i alergia wielopokarmowa

Alergia na wiele pokarmów i ciężka alergia

Postępowanie w przypadku cięższej postaci alergii pokarmowej lub alergii na wiele pokarmów może być trudne i wymaga dużo cierpliwości, organizacji oraz planowania. Dietetyk z doświadczeniem w dziedzinie alergii pokarmowej może służyć poradą, jakich produktów unikać oraz jak zapewnić dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze poprzez podawanie mu dozwolonych produktów.

Gotowanie dla dzieci z ciężką alergią lub alergią na wiele pokarmów

Im większa jest ilość pokarmów uczulających Twoje maleństwo lub im silniej Twoje dziecko reaguje na alergeny, tym bardziej skomplikowane może być przyrządzanie posiłków dla niego.

Oto kilka pomocnych wskazówek od dietetyka:

  • Nie bój się modyfikować przepisy;
  • Planuj posiłki i przekąski z wyprzedzeniem;
  • Jeżeli będziecie jeść poza domem, łatwiej jest przygotować jedzenie „na wynos”;
  • Gotuj duże ilości i zamrażaj potrawy, pamiętając o używaniu odpowiednich do tego pojemników i wyraźnym ich opisaniu;
  • Supermarkety mogą oferować listy produktów, które nie zawierają określonych substancji, dzięki czemu możesz łatwiej znajdować składniki;
  • Zaglądaj do alejki z produktami kuchni dla alergików (dietetyczne) a nawet kuchni azjatyckiej, aby znaleźć np. takie składniki, jak alternatywne rodzaje mąki;
  • Zawsze czytaj etykiety produktów spożywczych.

Szukając inspiracji do gotowania dla dziecka z alergią pokarmową warto sięgać po pomysły z dostępnej, fachowej literatury. Polecamy także naszą strefę przepisów dla alergików, gdzie znajdziesz pomysły na zbilansowane, bezmleczne posiłki, które warto dodać do diety dziecka z alergią pokarmową.

Czytanie etykiet produktów spożywczych

Zawsze czytaj etykiety pod kątem obecności alergenów, których musisz unikać, nawet jeżeli uważasz, że znasz dany produkt, bo używałaś go już wcześniej. Firmy często zmieniają skład produktu lub przenoszą produkcję do innej fabryki, co może mieć wpływ na zmianę składników i treść informacji ostrzegawczych.

Na terenie Unii Europejskiej na etykietach produktów spożywczych główne alergeny są wyróżnione w wykazie składników (innym rodzajem czcionki).

Zanieczyszczenie krzyżowe żywności (przeniesienie alergenu)

Zanieczyszczenie krzyżowe w domu może wystąpić wówczas, gdy żywność jest przyrządzana lub podawana na powierzchniach, które miały kontakt z innymi produktami zawierającymi alergen. Z tego względu szczególnie ważne jest, aby podczas przygotowywania potraw dla dziecka z poważną alergią zawsze używać innych przyborów i naczyń, niż używasz podczas gotowania dla pozostałych domowników.

Producenci mogą umieszczać na produktach informacje ostrzegające o ryzyku przeniesienia alergenów do produktu w obrębie zakładu produkującego żywność (zanieczyszczenia krzyżowego).

Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny stanowi poważny objaw alergii i może stanowić zagrożenie dla życia. Wstrząs może przytrafić się w każdej alergii, ale szczególny powód do niepokoju istnieje wówczas, gdy dziecko ma alergię pokarmową na wiele produktów, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia wstrząsu. W alergii na białko mleka krowiego wstrząs anafilaktyczny jest poważnym objawem związanym z alergią IgE-zależną.1 Nie każde dziecko z alergią doświadczy wstrząsu anafilaktycznego, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak wygląda taki wstrząs i jak należy postępować w razie jego wystąpienia, aby szybko lecz spokojnie zareagować.

Wstrząs anafilaktyczny pojawia się szybko po kontakcie z alergenem, a stan dziecka może się w krótkim czasie pogorszyć. Możliwe objawy wstrząsu to:

  • Obrzęk języka lub gardła;
  • Trudności z połykaniem lub mówieniem;
  • Sapanie, uporczywy kaszel lub poważna astma;
  • Zawroty głowy, utrata przytomności (wiotkość u niemowląt);
  • Przyspieszone bicie serca; Lepkość skóry;
  • Swędząca, wypukła wysypka;
  • Mdłości lub wymioty;
  • Ból brzucha.

Jeżeli podejrzewasz wstrząs anafilaktyczny, natychmiast wezwij pogotowie.

Jeżeli lekarz uważa, że Twoje dziecko jest zagrożone wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, może przepisać autostrzykawki z adrenaliną. Lekarz przeszkoli Cię wówczas w zakresie stosowania takich zastrzyków, abyś w razie wstrząsu anafilaktycznego mogła podać adrenalinę.

Mieszanki na bazie aminokwasów

Jeżeli Twoje dziecko ma ciężką alergię na białko mleka krowiego lub alergię pokarmową na wiele produktów, Twój lekarz może zalecić dietę eliminacyjną. Zwykłe mleko musi być zastąpione przez mieszankę na bazie aminokwasów, na przykład Nutramigen PURAMINO. Mieszanki te są oparte na aminokwasach, czyli pojedynczych „cegiełkach” składowych białek. To oznacza, że nie ma w nich wywołujących alergię struktur białek mleka krowiego, na które mógłby zareagować organizm Twojego dziecka.

Layout:

Powiązane artykuły

Przyjemność jedzenia pomimo alergii na...

Pomóż dziecku nauczyć się zdrowej relacji z jedzeniem, aby wyeliminować obawy przed możliwym...

O Nutramigenie PURAMINO

Lekarz zalecił Twojemu dziecku Nutramigen PURAMINO? Prawdopodobnie masz parę pytań na temat tego...

Nie pozwól, aby dieta bezmleczna...

Alergia na białko mleka krowiego nie znaczy, że Twoje dziecko wiele traci. Pomóż maleństwu...