Przyjemnosc jedzenia pomimo alergii na bialko mleka krowiego

Przyjemność jedzenia pomimo alergii na białko mleka krowiego

Gdy dziecko ma alergię na białko mleka krowiego, jedzenie może stać się tematem tabu lub czymś, co budzi lęk. Podpowiadamy, jak pomóc dziecku nauczyć się zdrowej relacji z jedzeniem, bez obaw, że niesie ono ze sobą zagrożenie.

Rodzice dziecka z alergią na białko mleka krowiego mogą próbować szukać sposobów na dobrą zabawę bez jedzenia, na przykład organizując tematyczne przyjęcia urodzinowe lub tworząc świąteczne tradycje, które nie krążą wokół jedzenia. Nie da się jednak uciec od faktu, że ważne wspomnienia i relacje społeczne buduje się podczas wspólnego przygotowywania i jedzenia posiłków. Ponieważ Twoje dziecko ma szansę powrócić do normalnej diety zanim pójdzie do szkoły podstawowej, ważne jest, aby nie obawiało się jedzenia, którego będzie mogło kiedyś skosztować. Jak zatem pomóc maluszkowi znaleźć swojego wewnętrznego smakosza? Sprawdź - kiedy moje dziecko wróci do normalnej diety?

Poszukiwanie skarbów w supermarkecie

Znajdowanie odpowiednich produktów spożywczych dla dziecka z alergią na białko mleka krowiego może być dość trudnym zadaniem... albo prawdziwą przygodą. Wszystko zależy od Twojego nastawienia. Sprawdź, czy w Twoim lokalnym sklepie znajdują się produkty bez mleka krowiego, np. odpowiedniki mleka, sera, jogurtów - zabierz dziecko ze sobą na zakupy. Wspólne poszukiwanie produktów bezmlecznych dla dzieci może być świetną zabawą. Jeżeli Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby znać litery, naucz je na przykład wyszukiwania słowa „mleko” na etykietach produktów.

Kuchnia – strefa bezpieczeństwa

Łatwiej jest czerpać przyjemność z jedzenia i zredukować stres rodzica, gdy wiemy, że nasz dom jest dobrym miejscem do tego, by przygotować potrawy przyjazne dla małego alergika. Oto kilka sugestii:

  • Przechowuj produkty nabiałowe w oddzielnych strefach w szafkach i lodówce;
  • Wyznacz w kuchni oddzielne strefy do przygotowywania posiłków;
  • Myj deski do krojenia, przybory oraz ręce przed i po przygotowaniu posiłku;
  • Odkładaj pokrywki na garnki, żeby ich nie pomylić;
  • Używaj oddzielnej łyżki do mieszania w każdym garnku;
  • Każdy rozlany płyn wytrzyj od razu, używając jednorazowej ściereczki;
  • Wybierz talerze i miski w specjalnym kolorze do podawania potraw bezmlecznych;
  • Przechowuj jedzenie w przykrytym pojemniku aż do momentu podania.

Postaw na świeżość

Niezależnie od tego, czy zabierzesz dziecko do sadu, na pole truskawek czy do własnego ogrodu, maluch będzie mieć frajdę ze zbierania owoców, warzyw i ziół oraz sortowania ich po powrocie do domu. Pozwól dziecku pomóc sobie w opłukaniu świeżo zebranych produktów – to świetna wymówka, aby mogło dla zabawy pochlapać się w kuchni.

Twórz bezmleczne wersje ulubionych potraw

Dzięki produktom mleko i serozastępczym — oraz ogromnej liczbie kreatywnych szefów kuchni — istnieje mnóstwo przepisów dla alergików na diecie bezmlecznej, które dzieci wprost uwielbiają. Inspiracje znajdziesz w Internecie oraz w naszej strefie przepisów przyjaznych alergikom. Możesz także spróbować samodzielnej przeróbki rodzinnych receptur z wykorzystaniem preparatów mlekozastępczych. W wielu potrawach możesz po prostu zastąpić mleko taką samą ilością wody lub produktów Nutramigen.

Zachęcaj do zabawy jedzeniem

Pozwól dziecku zanurzyć czyste paluszki w potrawie. Pomóż maluchowi wycinać wymyślne kształty na kanapki z bezmlecznego pieczywa, używając foremek do ciastek. Starsze dziecko możesz zachęcić do układania przekąsek w kształty zwierzątek lub liter alfabetu.

Większość zabaw związanych z jedzeniem, przeznaczonych dla dzieci bez alergii na białko mleka krowiego, można dostosować dla dziecka uczulonego na mleko. Zanim się obejrzysz, Twoje dziecko prawdopodobnie powróci do normalnej diety po alergii na białko mleka krowiego — żegnając wszystkie Twoje zmartwienia i pozostaną Wam szczęśliwe wspomnienia z Waszych wspólnych zabaw w kuchni.

Layout:

Powiązane artykuły

Jedzenie poza domem przy alergii na...

Jeżeli planujesz z wyprzedzeniem i wiesz, na co zwracać uwagę, alergia Twojego dziecka nie pozbawi...

Nie pozwól, aby dieta bezmleczna...

Alergia na białko mleka krowiego nie znaczy, że Twoje dziecko wiele traci. Pomóż maleństwu...

Kiedy moje dziecko wróci do normalnej diety?

Większość dzieci wyrasta z alergii na białko mleka krowiego i może spożywać krowie mleko bez...