Alergia na bialko mleka krowiego a kolka

Alergia na białko mleka krowiego a kolka

Płacz to jedna z tych rzeczy, które niemowlęta robią najlepiej – oczywiście wtedy, gdy nie są zajęte spaniem, jedzeniem lub uśmiechaniem się. Niektóre noworodki płaczą jednak głośniej i dłużej niż inne – nawet wtedy, gdy nie są głodne, zmęczone i nie mają mokrej pieluszki.

Czym jest kolka?

Z kolką boryka się do 30% niemowląt – są to powtarzające się silne napady płaczu, bez widocznej przyczyny, niedające się ukoić. Kolka ma tendencję do występowania wieczorami, a płacz trwa 3 godziny lub dłużej, często co najmniej przez 3 dni w tygodniu.

Objawy kolki niemowlęcej

Jeżeli Twoje dziecko ma kolkę, może podkurczać nóżki do brzuszka, wyginać plecy w łuk oraz usztywniać rączki i nóżki. Często także ma gazy oraz napięty i wzdęty brzuszek. Takie objawy oraz nieutulony płacz zaczynają się zwykle po kilku tygodniach od narodzin i u większości dzieci ustępują samoczynnie po ukończeniu 4-6 miesięcy.

Kolka a alergia na białko mleka krowiego

Kolka u noworodków może być także jednym z objawów alergii na białko mleka krowiego. Reakcja na produkty mleczne może pojawić się w ciągu kilku godzin lub nawet kilku dni od spożycia. Niemowlęta z alergią na białko mleka krowiego oprócz kolki mogą mieć szereg innych objawów. Mogą być one związane z układem pokarmowym, alergicznymi reakcjami skórnymi lub przypominać objawy kataru siennego.

Co jeszcze może powodować kolkę u noworodków?

Eksperci nie są całkowicie pewni, co powoduje kolkę oraz dlaczego kolka występuje u niektórych dzieci, a inne nie mają tego problemu. Sugeruje się, że może być ona spowodowana wrażliwością na białka zawarte w mleku. Istnieją także teorie, które upatrują przyczyn kolek w niestrawności lub wzdęciach, lub mówią o kolce, jako o ekstremalnej formie normalnego płaczu. Kolka może być również związana z refluksem niemowląt (refluks żołądkowo-przełykowy lub GERD).

Możliwe przyczyny kolki u niemowląt

- niedojrzały układ nerwowy

Istnieje powszechne przekonanie, że układ nerwowy dziecka z kolką nie jest jeszcze w stanie przetwarzać właściwie bodźców zewnętrznych jak obrazy, dźwięki, których doświadcza poza łonem matki. Przedłużone okresy płaczu są sposobem dziecka, aby poradzić sobie z nadmiarem bodźców.

- wrażliwy układ trawienny

Niektórzy uważają, że kolka występuje, kiedy jedzenie przemieszcza się zbyt szybko przez układ pokarmowy maluszka. To prawda, że dzieci z kolką mają często wzdęcia, jednak nie jest jasne, czy to one powodują kolkę. Możliwe, że podczas płaczu dzieci połykają za dużo powietrza, co z kolei powoduje wzdęcia

- alergia na mleko krowie

Kolka jest częstym objawem alergii na mleko krowie. Dzieci z tą alergią są uczulone na białka obecne w produktach mlecznych. Niemowlę karmione sztucznie może reagować na białka mleka zawarte w mleku modyfikowanym. Dziecko karmione piersią może być z kolei narażone na fragmenty białek mleka krowiego z diety swojej mamy.

Niemowlęta z kolką o podłożu alergicznym mogą mieć również inne objawy alergii na mleko.

Co mogę zrobić, aby złagodzić kolkę spowodowaną alergią na białko mleka krowiego?

Gdy lekarz, ze względu na alergię na białko mleka krowiego zalecił Twojemu dziecku hipoalergiczną mieszankę, niektóre objawy – jak spowodowana alergią kolka – mogą ustąpić w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia podawania preparatu.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na kolkę u niemowlęcia. Pamiętaj jednak, że każde dziecko reaguje inaczej. Być może trzeba będzie wypróbować różne techniki, zanim znajdziesz sposoby najlepsze dla Twojego dziecka.

  • Zawinięcie maluszka w cienki, duży koc może pomóc mu poczuć się bezpieczniej, odtwarzając wspomnienia z brzuszka mamy. Poproś lekarza lub pielęgniarkę o pokazanie metody zawijania dziecka w taki sposób, aby mu było wygodnie;
  • Spaceruj z maleństwem w chuście lub nosidełku na swojej klatce piersiowej. Bliski kontakt i ruch mają działanie uspokajające. Aby ułatwić dziecku uwolnienie gazów, połóż maluszka brzuszkiem do dołu w poprzek swoich kolan, jednocześnie delikatnie masując jego plecki;
  • Spokojne, rytmiczne ruchy są kojące. Kołysz maluszka, bujając się w fotelu, lub wypróbuj huśtawkę albo leżaczek dla niemowląt z wibracjami;
  • Spróbuj odtworzyć dźwięk kojącego środowiska w łonie mamy, włączając łagodną muzykę, urządzenie emitujące biały szum, wentylator lub nagranie bicia serca; Rozważ podanie dziecku smoczka dla uspokojenia;
  • Masuj maleństwo. Dzieci uwielbiają bliski kontakt fizyczny, a badania wskazują, że regularnie masowane dzieci są mniej płaczliwe i mniej marudne. Zapytaj lekarza o informacje na temat lokalnych zajęć z masażu dla niemowląt.

Jeżeli nadal masz problemy z uspokojeniem dziecka lub niepokoisz się o jego zdrowie, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania dalszych wskazówek.

Layout:

Powiązane artykuły

Objawy alergii na białko mleka krowiego

Objawy alergii na białko mleka krowiego mają szeroki zakres – mogą dotyczyć skóry, układu...

Rodzaje alergii na białko mleka krowiego

W zależności od rodzaju reakcji układu odpornościowego...

Alergia na białko mleka krowiego czy...

Alergia na białko mleka krowiego i nietolerancja laktoza to nie to samo, ale często te pojęcia są...