Nie pozwol, aby dieta bezmleczna ograniczala Twoje dziecko

Nie pozwól, aby dieta bezmleczna ograniczała Twoje dziecko

Gdy jesteś rodzicem dziecka z alergią na białko mleka krowiego wysłanie malucha w świat zabaw, przyjęć urodzinowych i tym podobnych wydarzeń może Cię przerażać. Każde dziecko jednak chce i powinno w nich uczestniczyć. O czym musisz pamiętać, by odprężyć się i pozwolić dziecku cieszyć się zabawą? Poniższe zasady pomogą mu czerpać radość z tego, co najlepsze w dzieciństwie.

Trening czyni mistrza

Edukowanie dziecka na temat bezpieczeństwa w związku z ograniczeniami jego diety możesz rozpocząć tam, gdzie dziecko czuje się komfortowo, a Ty masz pełną kontrolę - w Waszej kuchni. Zapytaj lekarza, czy możesz trzymać w domu produkty mleczne w celu edukacji dietetycznej. Trening w domu przygotuje Twoje dziecko na wizytę u innych osób i sprawi, że przeżycia z tym związane staną się po prostu naturalne. Omawiane tematy powinny być oczywiście zależne od wieku Twojego dziecka. Możecie na przykład zacząć od przejrzenia etykiet produktów w poszukiwaniu wśród składników mleka (zobacz: Jakie produkty zawierają białko mleka krowiego? w: Wprowadzanie nowych produktów), poznawać wspólnie przepisy przeznaczone dla alergika, znajdować produkty zastępcze i tworzyć własne kody kolorystyczne na etykietach, oznaczając bezpieczną żywność..

Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu

Zamiast martwić się o alergię, rozmawiajcie o przyjemnościach związanych z oczekiwanym wydarzeniem. Zmieniając temat z samego jedzenia na zabawę, możesz pomóc dziecku zauważyć, o ile ważniejsza jest rozrywka od ewentualnych niezręcznych momentów związanych z jedzeniem. Nie demonizuj przysmaków – bardzo łatwo znaleźć w internecie odpowiednie przepisy dla alergików pokarmowych.

Zapakuj przekąski dla alergika

Jeśli masz starsze dziecko i chcesz upewnić się, że zje w ciągu dnia pozbawioną białka mleka krowiego przekąskę, zapakuj mu owoce w kawałkach, paluszki warzywne, hummus czy popcorn. Zaproponuj mu krakersy bez mleka krowiego, kanapki bez produktów mlecznych albo ciastka ryżowe. Jeżeli na przyjęciu, na które wybiera się Twoje dziecko podawany będzie tort, możesz zapakować mu babeczkę przygotowaną z produktem mlekozastępczym, aby mogło razem z innymi uczestniczyć w jedzeniu ciasta. Jeżeli przygotowujesz więcej babeczek, aby poczęstować inne dzieci, zapakuj porcję swojego dziecka do oddzielnego pojemnika, co pozwoli uniknąć kontaktu jedzenia Twojego dziecka z dłońmi innych dzieci, sięgających po smakołyki.

Porozmawiaj z nauczycielem, opiekunem lub rodzicem sprawującym opiekę

Koniecznie poinformuj każdą osobę opiekującą się Twoim dzieckiem o alergii na białko mleka krowiego. Musisz mieć pewność, że rozumie ona, jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących zasad. Sprawdź, jak wyjaśnić alergię na białko mleka krowiego innym osobom.

Organizacje rodziców i lekarzy współpracujących z ludźmi z alergiami udostępniają szczegółowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa dzieci z alergią na mleko w szkole. Znajduje się wśród nich zakaz dzielenia się jedzeniem i wymóg mycia rąk przed jego spożyciem. Możesz także wykorzystać narzędzia sugerowane przez powyższe organizacje, aby poinformować innych rodziców o alergii na białko mleka krowiego.

Pamiętaj, że niektóre przybory i zajęcia plastyczne mogą powodować kontakt dzieci z mlekiem. Potencjalnym zagrożeniem są niektóre farby przeznaczone do malowania palcami, pianki do golenia i niepyląca kreda.1 Sprawdź etykiety (jeżeli są dostępne), zweryfikuj składniki u producenta lub znajdź przepisy do samodzielnego przygotowania przyborów odpowiednich dla dzieci z alergią pokarmową.

Zadawaj dużo pytań

Dużo pytaj – w przyjazny sposób – aby dowiedzieć się, co Twoje dziecko będzie robić podczas zabawy u kolegi lub w szkole. Im lepiej poznasz sytuacje, z którymi Twoje dziecko ma do czynienia, tym lepiej możesz się przygotować i tym łatwiej będzie Ci wysłać je na poszukiwanie wszelkich przygód, jakie oferuje dzieciństwo.

Layout:

Powiązane artykuły

Praktyczna wskazówka

Wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka z alergią na białko mleka krowiego może wydawać...

Przyjemność jedzenia pomimo alergii na...

Pomóż dziecku nauczyć się zdrowej relacji z jedzeniem, aby wyeliminować obawy przed możliwym...

Przyjemność podróżowania z dzieckiem z...

Podróże z dzieckiem z alergią na białko mleka krowiego – czy to w obrębie miasta, czy poza...