Wzrost i rozwoj dziecka

Rozwój mojego dziecka

Rozwój małego dziecka z alergią na białko mleka krowiego.

Monitorowanie rozwoju dziecka jest zawsze ważne, ale w przypadku alergii na białko mleka krowiego nabiera ono szczególnego znaczenia. Wynika to z faktu, że wyeliminowanie mleka krowiego z diety może spowodować deficyt ważnych składników odżywczych. Twój lekarz może skierować Cię do dietetyka, który będzie w stanie doradzić, jak tego uniknąć i jak wprowadzać do diety pokarmy stałe. To bardzo ważne, aby mieć pewność, że nie zawierają one białka mleka krowiego.

Zmiana masy ciała w początkowych dniach życia

Każde dziecko jest inne, ale istnieją pewne ogólne mechanizmy zmiany masy ciała, o których warto wiedzieć, aby móc monitorować rozwój dziecka:

  • Kilka pierwszych dni po urodzeniu: masa ciała dziecka może się nieco zmniejszyć
  • 2 tygodnie po urodzeniu: dziecko powinno odbudować urodzeniową masę ciała
  • Od urodzenia do 6-9 miesięcy: dziecko przeżywa zwykle szybki przyrost masy ciała
  • Małe dziecko (1-3 r.ż.): możliwe spowolnienie tempa przyrostu masy ciała

Położna będzie regularnie ważyć Twoje dziecko. Będzie także rozmawiać z Tobą o karmieniu oraz udzieli Ci porad i wsparcia, jeżeli cokolwiek będzie wymagało skorygowania.

Prawidłowa masa ciała i prawidłowy wzrost dziecka po 2 latach

Wzrost Twojego dziecka po ukończeniu 2 lat może wskazywać, jak wysokie będzie, gdy dorośnie. W połączeniu z wagą wzrost może także służyć do wyliczenia wskaźnika masy ciała, BMI. Lekarz lub położna może porównać wynik BMI z siatką centylową, aby sprawdzić, czy rozwój Twojego dziecka mieści się w prawidłowym zakresie. Jeżeli wykracza poza ten zakres, zostaną Ci udzielone odpowiednie porady.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wagi Twojego dziecka lub zagadnień związanych z jego rozwojem, porozmawiaj z położną lub lekarzem.

Layout:

Powiązane artykuły

Nie pozwól, aby dieta bezmleczna...

Alergia na białko mleka krowiego nie znaczy, że Twoje dziecko wiele traci. Pomóż maleństwu...

Stosowanie Nutramigenu w czasie wprowadzania pokarmów stałych

Włączenie Nutramigenu do diety Twojego maleństwa na zalecenie lekarza pomoże zapewnić dostarczanie dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Kiedy moje dziecko poczuje się lepiej?

Skoro alergia na białko mleka krowiego...