Sprawdź przepisy dla alergików, które pomogą niemowlęciu oswoić się ze smakiem Nutramigenu.

W przypadku alergii na białko mleka krowiego układ odpornościowy nieprawidłowo rozpoznaje białko zawarte w krowim mleku jako szkodliwe i uruchamia reakcję alergiczną. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy zasięgnąć porady lekarza pediatry. Objawy przyjmują różnorodną formę, różne natężenie oraz różny moment wystąpienia, co jest uzależnione od indywidualnych cech osobniczych dziecka.

Alergia na mleko – objawy typowe dla ABMK

Objawy alergii na białko mleka krowiego u niemowląt i dzieci, jak również nasilenie reakcji alergicznej, mają szeroki zakres. Istnieją symptomy charakterystyczne, które mogą wskazywać, że pojawiła się alergia na mleko krowie u niemowląt. Objawy u dzieci mogą manifestować się takimi reakcjami ze strony organizmu jak: kolka, reakcje skórne (np. czerwona, swędząca wysypka u niemowlaka, egzema lub obrzęk ust, twarzy i wokół oczu), problemy z trawieniem (np. wymioty, ból brzucha lub biegunka) oraz objawy przypominające katar sienny (np. katar, kichanie lub swędzenie czy niedrożność nosa). Reakcje mogą przyjmować różnorodny charakter – od łagodnego po bardziej nasilony.

Czas wystąpienia objawów alergii na mleko krowie u niemowląt

Jak rozpoznać czy to alergia na mleko? Objawy u dzieci mogą wystąpić albo bezpośrednio po spożyciu produktu zawierającego mleko lub białko mleka (w ciągu kilku minut lub do kilku godzin), albo mogą być opóźnione i rozwijać się po wielu godzinach lub w ciągu kilku dni. U dzieci z alergią na białko mleka krowiego mogą wystąpić zarówno objawy „natychmiastowe” (zwykle IgE-zależne), jak i „opóźnione” (zwykle IgE-niezależne). Symptomy mogą również powodować budzenie się w nocy, płacz lub niepokój podczas karmienia, bądź niedostateczne przybieranie masy ciała. Dowiedz się więcej o różnych typach alergii na białko mleka krowiego.

Objawy natychmiastowe
(zwykle IgE-zależne)

Mogą pojawić się w ciągu kilku minut lub do kilku godzin po spożyciu pokarmu zawierającego białko mleka krowiego. Możliwe reakcje:

Obrzęk ust, języka lub twarzy

Pokrzywka, wysypka, zaczerwienienie lub swędzenie (Wypukłe, zaczerwienione i często swędzące bąble na skórze, które mogą pozostać w jednym miejscu lub rozprzestrzenić się na ciele) 

Zaostrzenie egzemy/atopowego zapalenia skóry
(Nagłe wystąpienie zaczerwienienia, swędzenia, suchości i spękania skóry)

Objawy kataru siennego
(Kichanie lub swędzenie, niedrożność nosa lub katar)

Biegunka
(Częste, luźne i wodniste stolce)

Ból brzucha

Wymioty
(Mdłości)

Trudności z oddychaniem
(Kaszel, ucisk w klatce piersiowej, sapanie lub płytki oddech)

Wstrząs anafilaktyczny natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe
(Objawy zagrażające życiu, jak np. nagłe i poważne problemy z oddychaniem, przyspieszenie akcji serca, lub nagły spadek ciśnienia, czy swędząca, szybko rozprzestrzeniająca się wypukła wysypka)

Objawy opóźnione
(zwykle IgE-niezależne)

Mogą pojawić się w ciągu kilku godzin lub do kilku dni po spożyciu pokarmu zawierającego białko mleka krowiego. Możliwe reakcje:

 

Objawy kolkowe
(Nasilony i częsty płacz)

Refluks
(Ulewanie w czasie karmienia lub po karmieniu)

Egzema, swędzenie lub zaczerwienienie
(Zaczerwienienie, swędzenie, suchość lub spękanie skóry)

Ból brzucha

Zaparcia
(Mniejsza częstotliwość wypróżnień i dyskomfort w czasie prób wypróżnienia)

Nietypowe stolce
(Częste lub luźne stolce bądź stolce z krwią lub śluzem)

 

 

Uczulenie na mleko krowie u niemowlęcia – zalecenia żywieniowe

Alergia na białko mleka krowiego wymaga wprowadzenia w życie konkretnych zaleceń żywieniowych. Leczenie alergii w pierwszej kolejności opiera się na wyeliminowaniu z diety mamy karmiącej produktów lub składników wywołujących objawy. Należy pamiętać, że najkorzystniejszym sposobem żywienia dla niemowlęcia jest karmienie piersią, ponieważ pokarm matki zawiera szereg substancji, takich jak laktoferyna, lizozym, glutamina oraz nukleotydy, które wywierają korzystny wpływ na dojrzewanie przewodu pokarmowego u dziecka.

Jeśli narastające objawy alergii uniemożliwiają jednak dalsze karmienie piersią, do diety dziecka należy wprowadzić preparaty hipoalergiczne oparte na hydrolizatach białkowych. Wśród nich znajdziemy takie preparaty jak hydrolizaty kazeiny lub białek serwatkowych mleka krowiego, mieszanki zawierające izolaty białka sojowego, a także preparaty zawierające wolne aminokwasy. Proponowane hydrolizaty posiadają od 500 do 1000 razy mniejsze właściwości alergizujące w porównaniu do białka mleka krowiego.

Alergia na białko mleka krowiego to nie to samo co nietolerancja laktozy

Należy pamiętać, że alergia na białko mleka krowiego jest dolegliwością o innym podłożu niż nietolerancja laktozy. Warto więc te dwie przypadłości różnicować, aby postawić prawidłową diagnozę i nie narażać niemowlęcia na stres, związany z wprowadzeniem niewłaściwej diety eliminacyjnej.

Laktoza to cukier mleczny naturalnie występujący w mleku matki niezależnie od jej diety. Białko mleka krowiego natomiast to inny składnik, obecny w mleku krowim, przedostający się do organizmu matki wraz z pożywieniem. Nietolerancja laktozy pojawia się w wyniku niedostatecznej produkcji enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy w przewodzie pokarmowym dziecka. Z kolei alergia na białko mleka krowiego powstaje pod wpływem nadwrażliwości organizmu na alergen, jaki stanowi dla niego białko. Mleko bez laktozy dla niemowląt jest więc wskazane w przypadku niedoboru laktazy, czyli enzymu rozkładającego laktozę.

Rozpoznanie często bywa trudne, ponieważ alergia na białko mleka krowiego miewa podobne symptomy, co -nietolerancja laktozy. Objawy może (choć nie musi) różnicować fakt, że w przypadku nietolerancji laktozy z reguły pojawiają się one zaraz po spożyciu posiłku.