Alergia na białko mleka krowiego - najczęściej występującą alergią pokarmową u dzieci w wieku do 3 lat.

Alergia na białko mleka krowiego jest najczęściej występującą alergią pokarmową u dzieci w wieku do 3 lat, ale ponad trzy czwarte dzieci cierpiących na tę dolegliwość wyrasta z niej we wczesnym dzieciństwie. Gdy dziecko wyrośnie z alergii na białko mleka krowiego, może spożywać krowie mleko bez reakcji alergicznych – innymi słowy, może powrócić do normalnej diety.

Większość uczulonych dzieci będzie w stanie spożywać krowie mleko nie narażając się na reakcje alergiczne już w wieku około 3-5 lat. W przypadku IgE-niezależnej alergii na białko mleka krowiego bez powikłań większość dzieci wraca do normalnej diety w wieku około 3 lat. W przypadku alergii IgE-zależnej następuje to średnio w wieku lat pięciu.

Fakt, iż posiłki przygotowywane dla niemowlaka nie mogą zawierać mleka, stanowi utrudnienie dla jego opiekunów. Podobnie jest z dietą przeznaczoną dla 3-latka. Dla starszych dzieci życie z alergią na białko mleka krowiego może być nieco trudniejsze. Wchodząc w świat spotkań towarzyskich, imprez i innego rodzaju aktywności narażają się one na większe ryzyko przypadkowej ekspozycji na obecność krowiego mleka w diecie. Chociaż odrobina planowania z wyprzedzeniem może pomóc zapewnić dziecku bezpieczeństwo i zapobiec jego izolacji, to jednak możliwość powrotu do normalnej diety przed rozpoczęciem nauki w szkole i okresem wzmożonego kontaktu z rówieśnikami byłaby ogromną ulgą dla całej rodziny.

Co powrót do normalnej diety oznacza dla Twojej rodziny?

Porozmawiaj z lekarzem

Lekarz doradzi Ci, kiedy i w jaki sposób możesz sprawdzić, czy Twoje dziecko wyrosło już z alergii. Jeżeli sądzisz, że może ono być gotowe na powrót do normalnej diety, porozmawiaj z lekarzem. Zanim dieta dziecka zostanie uzupełniona o produkty zawierające białko mleka krowiego – koniecznie zapytaj specjalisty, czy jest to właściwa decyzja.

Szybszy powrót do normalnej diety* z Nutramigenem LGG® 

Twój lekarz może zalecić mieszankę o wysokim stopniu hydrolizy, na przykład Nutramigen LGG®, do stosowania w diecie dziecka z alergią na białko mleka krowiego. Wykazano, że Nutramigen LGG® ma korzystne działanie w alergii na białko mleka krowiego i pomaga niemowlętom powrócić do normalnej diety szybciej niż Nutramigen bez LGG®. Dowiedz się więcej o Nutramigenie LGG®.  

*W porównaniu do Nutramigenu bez LGG®.