Objawy i historia alergii. Jacek miał 3 miesiące, kiedy na jego buzi i sporej części ciała pojawiły się znaczne wypryski. 

Objawy i historia alergii

Jacek miał 3 miesiące, kiedy na jego buzi i sporej części ciała pojawiły się znaczne wypryski. Podczas wizyty u alergologa stwierdzono, że są to objawy sugerujące alergię na białka mleka krowiego. Jacek był karmiony wyłącznie piersią i miał zbyt niską masę ciała w stosunku do wieku. Podczas wywiadu rodzinnego u obojga rodziców stwierdzono astmę oraz katar sienny.

Postępowanie

Mama Jacka otrzymała wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry w zakresie egzemy oraz zalecenie unikania w diecie mleka i jaj, ponieważ produkty te często wywołują reakcje alergiczne u dzieci karmionych piersią. Otrzymała również poradę dotyczącą wprowadzania pokarmów stałych z niską zawartością alergenów, ponieważ zamierzała rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych w kolejnych miesiącach. Gdy Jacek miał 6 miesięcy, jego mama skutecznie unikała nabiału i jaj, a jego objawy uległy poprawie, ale nie ustąpiły całkowicie. Testy skórne wykazały, że Jack ma alergię na mleko, jaja i soję.

Następnie z diety wyeliminowano również soję. Jednak z powodu ograniczeń żywieniowych mama Jacka czuła się coraz gorzej. Wprowadziła więc mleko hipoalergiczne, które podawała dziecku w godzinach wieczornych. Z powodu alergii na kilka pokarmów Jackowi przepisano Nutramigen PURAMINO, preparat bazujący na aminokwasach.

Rezultat

W wieku 9 miesięcy Jacek przybierał na wadze i zjadał już wiele pokarmów stałych. Wciąż był karmiony mlekiem matki, a w godzinach wieczornych podawano Nutramigen PURAMINO. W wieku 12 miesięcy masa ciała wzrosła u niego jeszcze bardziej, a chłopiec kontynuował dietę bez nabiału, jajek i soi.